Novinky

Aby nás po vínu nebolela hlava - ani o Vánocích!
Zná to moc dobře většina z nás. Večerní posezení u skleničky vína se umí zvrtnout v bujarou noc, na jejímž konci zůstává prázdných hned několik prázdných lahví od vína. A pokud jsme s výběrem wine listu neměli tak úplně šťastnou ruku, pak ta rána umí být velmi náročná a bolavá.
 
Pojďme si úvodem říct, co vlastně onen bolehlav může způsobovat.. Nadměrné množství zkonzumovaného alkoholu, zbytkového cukru ve víně, anebo siřičitanů? Odpověď nemusí být zcela jasná, protože svůj podíl na něj mohou mít všechny uvedené faktory. 
 
Pokud vaše tělo ztrádá na dostatek enzymů, které v těle rozkládají alkohol, pak můžete trpět alkoholovou intolerancí, kdy vám konzumace i menšího množství alkoholu způsobí ztravotní obtíže. I pro vás máme v našem sortimentu skvělou alternativu - vína dealkoholizovaná anebo úplně bez alkoholu! Vyzkoušejte třeba skvělý Riesling z rakouského Weingut Mayer , anebo špičkové BIO ovocné šťávy Cabernet Sauvignon nebo Sauvignon Blanc z Obshof Retter.
 
Vyšší množství zbytkového cukru ve víně s sebou zároveň nese vyšší množství přidané síry pro zastavení alkoholového kvašení. Proto i (polo)sladší vína pro vás mohou mít nepříjemné následky. Doporučujeme proto sáhnout spíše po vínech sušších: www.vinospol.cz/sucha/
 
Nejvhodnější variantou jsou pak vína vyrobená s minimálním množství síry, a bez dalších přídavných aditiv, kam patří i vína naturální. Tady doporučíme vína z rakouského Weingut Herrenhof Lamprecht, které pracuje se svými víny pouze v systému bio-naturálním. Jeho vína zrají spontánně v dřevěných sudech, a jsou sířena pouze v minimálním množství (10-40 mg/l celkového SO2, podle ročníku). Tip k Vánocům: Degustační sada 5 vín + 1 zdarma, navíc i s dopravou zdarma! 
 
Síra ve víně má svoji důležitou roli - působí jako antioxidant a konzervant, ale vzniká i zcela přirozeně jako vedlejší produkt alkoholové fermentace. A tak jako i v jiných případech, i zde je primárně důležité její použité množství. A tak jen pár dobrých rad na závěr - při nákupu vín sáhněte po těch sušších, a ideálně z kvalitní produkce, kterou už máte nachutnanou, a kvalita vás vždy příjemně překvapila. A nezopomeňte zvolit k vínu i dobré společníky, kterým je kromě milované osoby nebo party přátel, i čistá voda a sýr nebo jiné delikatesy k zakousnutí.
 
Na zdraví a pohodová rána přeje,
Michal Zazvonil
VÍNO & spol.
Říjen: měsíc Champagne
Říjen je nepochybně spojený s národním svátkem, ale věděli jste, že čtvrtý pátek v měsíci říjen slaví svůj slavnostní den i ušlechtilé šumivé Champagne? 
Ale pojďme nejdříve trochu do historie: Často se má za to, že na techniku výroby šumivých vín klasickou metodou (tedy s tvorbou bublinek přímo v láhvi) se přišlo v Champagne, ale není tomu tak! Vynález je připisován mnichům v západofrancouzské oblasti Limoux, kteří v polovině 17. století zřejmě zde vyrobili první takový nápoj. Jeho tajemství si pak Dom Perignon přenesl do Champagne a dále už to známe 

Do této kategorie vín ale počítejme i poctivý řemeslný sekt vyrobený klasickou = Champagne metodou, který je vášní každého dobrého vinaře na světě a pravým Champagne se někdy i vyrovná.

Oproti výrobě šumivých vín metodou Charmat (bublinky se tvoří ve velkém nerezovém tanku, což je rychlejší a tím i levnější) je výroba Champagne i ekologičtější, neboť není potřeba tolik energie.
 
Výroba klasického sektu vyžaduje mnoho úsilí a času (i několik let), takže si vlastní svátek určitě zaslouží, stejně tak i vyšší cenu.
A tak si popřejme na zdraví, ideálně se sklenkou klasického sektu, ať už je ze Champagne nebo odjinud! 
 
 
Michal Zazvonil,
VÍNO & spol.
Je víno zdravé?
V tomto roce jsme se ze statistik dozvěděli, že jako Češi vedeme ve spotřebě alkoholu na hlavu, kam se víno samozřejmě také počítá. 
Zdá se ale, že zcela zapadly lékařské studie prokazující jeho pozitivní vliv, a to zejména vína, konzumovaný pravidelně v malých dávkách. 
 
Proto mne velmi potěšil nedávný článek v mediích, který upozorňuje na dietu DASH (https://dashdiet.org), která byla speciálně vyvinutá ke snížení krevního tlaku. Skupina neurologů odhalila, že spojení této diety a středomořské stravy také chrání mozek a celkově paměť. 
Součástí DASH je také denní konzumace jedné skleničky kvalitního bílého nebo červeného vína, ale opravdu jen té jedné, neboť každá další už tělu prospívá méně, případně již škodí.
 
V každém případě mne tato zpráva velmi potěšila. Ne ani tak svým obsahem co se vína týká (jeho prospěšnost v malém množství je známá od nepaměti), ale především tím, že se vůbec, v dnešní tak trochu anti-alkoholické náladě, objevila!  
 
Takže přátelé přeji Vám na zdraví, a to bez jakýchkoli klišé!
Jak velkou skleničkou si přiťuknete, nechám na vás!
 
Michal Zazvonil
VÍNO & spol., s.r.o.
 
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz